Rozhovor o založení ZHSL

Na východnom Slovensku vzniká ďalšia hasičská liga, ktorá bude pôsobiť na území Zemplína. Začiatky sú vždy ťažké a až čas ukáže, akým smerom sa bude liga uberať.

Dlhodobo kvalitná liga nie len že zvýši úroveň jednotlivých tímov v okolí, ale stane sa príkladom pre zvyšok. Pretože stačí aby sa našlo pár zanietencov a všetko je možné.

Ako vznikla myšlienka založiť túto ligu?

V prvom rade mi dovoľte pozdraviť všetkých fanúšikov hasičského športu. Myšlienka založiť  u nás hasičskú ligu vznikla už pred pár rokmi, no nikto sa až doteraz do toho nepustil a tak sme si traja chalani povedali, že do toho pôjdeme a spravíme niečo pre hasičský šport v našom regióne, keďže už od základnej školy sa tomuto športu venujeme. V prvom rade nás štvalo, že hasičské ligy fungujú po celom Slovensku a Česku a úroveň oproti nám je vo všetkých smeroch tohto športu vyššia, či už sa to týka vybavenia družstiev, organizácie súťaži, výkonnosti, financií alebo atraktívnosti.  Takže hlavnou myšlienkou ZHSL je pozdvihnúť hasičský šport v našom regióne na vyššiu úroveň po všetkých aspektoch, dostať ho viac medzi ľudí aby  nechodili cez víkend len na futbal, ale aj na hasičské súťaže. Prilákať sponzorov a tým pádom aj viac financií.

 

Kto sú zakladajúci členovia ZHSL?

Zakladajúci členovia ZHSL sú traja z družstva DHZ Žbince a to konkrétne Tomáš Ščerbák, Miroslav Ondo a ja (Patrik Petro). Fungujeme ako občianské združenie, takže samozrejme máme zvolený výbor, ktorý okrem nás troch zakladateľov OZ tvoria ďalší 4ľudia zo štyroch rôznych družstiev a to DHZ Staré, DHZ Veľké Revištia, DHZ Trnava pri Laborci a DHZ Koňuš. Pretože si uvedomujem, že len takto zapojením ľudí z viacerých DHZ je možné vytvoriť úspešný a transparentný projekt hasičskej ligy.

 

Ako vznikol názov ligy?

Názov Zemplínska hasičská superliga vznikol spontánne. Keďže družstvá v našom okolí nie sú len z jedného okresu, tak sme to chceli poňať v rámci regiónu. Stretli sme sa už aj s prípadom, že družstvo chce byť súčasťou našej ligy, no nepatrí do Zemplínskeho regiónu. Tak nevedeli, či je možné byť členom. Moja odpoveď – rozhodne to možné je, názov ZHSL je len názov a akékoľvek družstvo je u nás vítané.

 

Každá liga, ktorá chce napredovať potrebuje silných partnerov, kto stojí za ZHSL?

Čo sa týka partnerov ZHSL, na niečom sa pracuje, no zatiaľ by som to bližšie nekonkretizoval, keďže ešte nič nie je na 100 % dohodnuté. No ako novo vzniknutá liga sme otvorení a budeme radi akémukoľvek sponzorstvu, takže aj týmto by som chcel dať ne vedomie, že ak by niekto chcel s nami spolupracovať, nech sa nám ozve na zhsl@zhsl.eu, alebo na našu fanpage na facebooku.

 

Dôležitá pri nových projektoch takého formátu je dlhodobo udržateľná kvalita s ktorou súvisia aj rozhodcovia jednotlivých kôl. Ako je táto vec vyriešená v ZHSL?

Rozhodcovia v ZHSL – zatiaľ vlastných rozhodcov pre ligu nemáme, nechceli sme to v prvom ročníku príliš komplikovať. Ligové kola budú spojené s pohárovkami, takže rozhodovať budú rozhodcovia z DPO SR, tak ako tomu bolo doteraz. Ak sa to osvedčí, necháme to tak. Ak nie a vzniknú nejaké problémy, tak budúci rok budeme rozmýšľať nad tým aspoň  jedným hlavným rozhodcom pre ligu mimo DPO SR. Samozrejme, tak ako na organizátorov tak aj na rozhodcov budeme apelovať, aby bola dodržiavaná transparentnosť a objektívnosť pri každom jednom požiarnom útoku.

 

Rovnako pridávajú kvalite dobre poskladané pravidlá ligy, aký bude štart, terče, na aké hadice sa bude súťažiť?

Tu platí to isté, čo som povedal pri predchádzajúcej otázke. Pravidlá zatiaľ v prvom ročníku ostávajú totožné s pravidlami DPO SR, až na pár výnimiek a to napr. zapožičanie súťažiaceho, kde si ligové družstvo môže z iného družstva vypožičať súťažiaceho na 50% ligových kôl. Najväčšou výzvou pre nás bolo presadiť si športové hadice, no bohužiaľ po rozhovoroch s viacerými družstvami sa nám to nepodarilo, predovšetkým z finančných dôvodov ale aj z nepochopenia niektorých ľudí vo vedení DHZ, ale to je kapitola sama o sebe. Každopádne budeme apelovať na družstvá, aby si športové hadice postupne zakúpili.  Dúfame, že ak aj budúci rok nebudeme behať ešte na športové, tak aspoň budeme o jeden veľký krok k tomu bližšie. Každý snáď pochopí, že športové hadice sú už dnes bežnou vecou, ak chceme napredovať.

 

Koľko odhadujete tímov v prvom ročníku?

Veríme, že počet družstiev bude niekde okolo 10-15. V tomto prvom ročníku bude len kategória muži.. Ženské družstvá u nás sú asi tri, aj to nie každé ma záujem o ligu. Snáď sa to na budúci rok zmení a spustíme aj ženskú kategóriu. Každopádne veľa bude záležať od nás a od prvého ročníka ako sa nám to všetko podarí rozbehnúť.

Zdroj: www.hasicskysport.sk

Komentáre

Posledné články

KATEGÓRIA MUŽI │ SEZÓNA 2023

 DružstvoBody
1. DHZ Horňa "A"94b
2. DHZ Vtáčkovce91b
3. DHZ Dlhé nad Cirochou87b
4. DHZ Trnava pri Laborci77b
5. DHZ Belá nad Cirochou63b
6.Staré DHZ Staré60b
7.Žbince DHZ Žbince60b
8. DHZ Topoľovka51b
9. DHZ Horňa "B"40b
10. DHZ Vyšná Rybnica35b

KALENDÁR SÚŤAŽÍ

 DátumČasMiesto konania
1.25.06.202310:00Žbince
2.25.06.202314:00Žbince
3.16.07.202310:00Horňa
4.16.07.202314:00Horňa
5.27.08.202310:00Topoľovka
6.27.08.202314:00Topoľovka

Prehliadaním webu súhlasíte s používaním súborov cookie. Zistiť viac.