Rozhovor s Patrikom, DHZ Žbince

Ahoj Patrik. V krátkosti sa nám predstav. Čomu sa venuješ mimo hasičského športu?
Ahoj Mišo, som zo Žbiniec, mám 26 rokov a mimo hasičského športu a práce sa snažím naplno venovať priateľke, a ak je čas, tak aj turistike.

Za koho behávaš? Ako si sa dostal k tomuto športu a ako dlho už beháš? 
Behávam, samozrejme za DHZ Žbince. Môj prvý kontakt s hasičským športom bol ešte, keď som bol dieťa a chodievali sme sa s kamarátmi pozerať na tréningy nášho vtedajšieho A-družstva. Neskôr, ako žiakov ZŠ v Žbinciach si nás na starosť zobral náš prvý tréner Štefan Ondo, ktorý nás začal pripravovať na prvé súťaže. Oficiálne som členom DPO SR od roku 2008.

Ako tím s menšími obmenami ste spolu už veľmi dlho. Aké boli vaše začiatky a ako dlho už takto spolu behávate?
Väčšina družstva sme spolu začínali už ako detské hasičské družstvo na ZŠ kde sme si prešli súťažami pre najmenších, ako sú CTIF a Halové Majstrovstvá, neskôr sme prešli k dorastencom a momentálne sme už pár rokov A-družstvo. Základ družstva teda zostal nezmenený od našich začiatkov počas ZŠ až doteraz.

Dá sa povedať že Žbince boli takým prvým iniciátorom pri vytvorení ZHSL. Ako vlastne vznikla myšlienka vytvoriť hasičskú ligu na Zemplíne?
Myšlienka založiť hasičskú ligu na Zemplíne tu bola už dlho, no až my traja zo Žbiniec ( Tomáš, Miro a Ja) sme sa do toho v roku 2015 pustili. Videli sme, ako fungujú ligy v iných častiach Slovenska a nebavilo nás sa zúčastňovať len DPO súťaží a pár pohároviek do roka, ktoré boli na nízkej úrovni. Oslovili sme tak družstva na Zemplíne. Väčšine sa tento nápad páčil, založili sme OZ, zvolili si členov Výboru, schválili prvé pravidlá a v roku 2016 začala prvá sezóna ZHSL.Určite teraz v tejto dobe dostávaš veľa otázok ako to bude s ligou túto sezónu. Vieš nám k tomu povedať viac? Myslíš si že vzhľadom na túto situáciu je reálne že sa liga tento rok behať bude?
Prvé kolo v Topoľovke už s určitosťou nebude. Keď sa táto nepríjemná situácia skončí, zvoláme Snem, všetci si sadneme a dohodneme sa, ako ďalej. Zatiaľ podľa mňa nie je nič nereálne, musíme čakať…

Ak sa liga behať bude, tak máte pre nás ako liga pripravené nejaké novinky?
Nejaké novinky do novej sezóny sú už nachystané, asi najvýraznejšou je nová spolupráca so Šarišom, chceme taktiež zakúpiť malú časomieru na 3min. Koncom minulej sezóny sme dali spraviť ligovú základňu a nádrž na vodu, ktorú bude povinný každý organizátor používať, snažíme sa tak vytvoriť rovnaké, čo najlepšie podmienky pre súťažiacich. Plánujeme ešte pár spestrení a vylepšení možno v podobe nejakých vedľajších súťaži, ale to je ešte v štádiu plánovania.

Aké ambície ako družstvo máte do novej sezóny ZHSL?
Ťažko hovoriť o nejakých ambíciách, uvidíme, či sa nám podarí zohnať šikovných chlapcov na prúd, ak áno, ambíciou bude sa umiestniť v top3, ak nie, tak si pravdepodobne žiadne ciele dávať nebudeme a uvidíme, čo z toho bude na konci sezóny.

Taktiež si podpredsedom ZHSL a máš toho na hlave veľmi veľa čo sa týka ligy. Vedel by si nám povedať čo to všetko obnáša?
Mám na starosti hlavne ligovú webstránku, prideľovanie bodov a pripravovanie papierov k súťažiam a zasadnutiam. V prvých ročníkoch toho bolo oveľa viac, no teraz sme si úlohy vo Výbore pekne porozdeľovali a každý má na starosti niečo iné. Zároveň nám v určitých veciach pomáhajú aj ľudia, ktorí nie sú členmi Výboru, za čo im patrí veľká vďaka.

Tento rok to už bude 5.sezóna ZHSL. Ak porovnáš prvú sezónu a poslednú sezónu v čom vidíš najväčšie zmeny ?
Dnes už máme presne definované pravidlá, liga disponuje vlastnou časomierou, terčami, nádržou na vodu, základňou a mnohými inými vecami potrebnými k organizácií súťaží. Úroveň súťaží mnohonásobne stúpla, väčšina organizátorov už vie, čo má robiť, aby súťaž bola kvalitná. Beháva sa na C42, najlepšie družstvá už postupujú na SSP a VHL, a aj minulý rok ukázal, že naše družstvá sa na týchto súťažiach nestratili. Máme vlastných rozhodcov a kvalita družstiev ide každým rokom hore. Dúfam, že to takto bude pokračovať aj naďalej.

Je táto liga prospešná pre tímy a pre rozvoj hasičského športu v našom regióne? Je vidieť nejaký progres?
Verím že áno, na túto otázku nech si odpovie každý sám.

Ďakujem za rozhovor.

Komentáre

Posledné články

KATEGÓRIA MUŽI │ SEZÓNA 2023

 DružstvoBody
1. DHZ Horňa "A"94b
2. DHZ Vtáčkovce91b
3. DHZ Dlhé nad Cirochou87b
4. DHZ Trnava pri Laborci77b
5. DHZ Belá nad Cirochou63b
6.Staré DHZ Staré60b
7.Žbince DHZ Žbince60b
8. DHZ Topoľovka51b
9. DHZ Horňa "B"40b
10. DHZ Vyšná Rybnica35b

KALENDÁR SÚŤAŽÍ

 DátumČasMiesto konania
1.25.06.202310:00Žbince
2.25.06.202314:00Žbince
3.16.07.202310:00Horňa
4.16.07.202314:00Horňa
5.27.08.202310:00Topoľovka
6.27.08.202314:00Topoľovka

Prehliadaním webu súhlasíte s používaním súborov cookie. Zistiť viac.