Rozhovor so Števom, DHZ Bystré

V krátkosti sa nám predstav. Za koho behávaš a na akej pozícií?
Predstavovať sa netreba. Kto ma nepozná ma môže spoznať (a hneď aj cele družstvo, ktoré sa určite poteší) na najbližšom ligovom kole. Behám za DHZ Bystré. Tento rok to bude siedmy rok na košíku (alebo ôsmy ?, kto by to počítal 🙂 .

Ako hodnotíš vaše účinkovanie v sezóne 2019? Ste spokojní?
Snažili sme sa zo seba vydať čo najlepšie výkony. Aj keď náš začiatok sezóny nebol najvydarenejší, ale postupne sme sa „zlepšovali“. Jedným z cieľov bolo dosiahnuť, aby sa na časomiere zastavil čas 15:xx s. Aj kvôli sľubu (stávke), ktorý dal náš strojník. Žiaľ nám to na ligovom kole v Trhovišti uniklo len o jednu stotinu a na ďalších ligových kolách sa nám to už nepodarilo. Ďalším z cieľov bolo minimálne obhájiť 4. miesto, z uplynulého 3. ročníka ligy. Čo sa nám nakoniec na finálovom kole v Dlhom aj podarilo.

Aké to bolo zasúťažiť si na SSP 2019?
Za postup sa musíme hlavne poďakovať DHZ Vtáčkovciam. Keďže ligu vyhrali a tento súťažný ročník behali tri ligy a všetky tri vyhrali, mohli si vybrať za ktorú ligu postúpia na Slovenský superpohár. Po ich rozhodnutí reprezentovať na Slovenskom súperpohári Košickú hasičskú ligu sme postúpili ako tretie družstvo zo ZHSL. Bol to určite výborný zážitok si opäť po piatich rokoch zasúťažiť s najlepšími družstvami na Slovensku. Určite odporúčam sa takejto prestížnej súťaže zúčastniť všetkým, keď už nie ako súťažiaci, tak aspoň ako divák.

Ako vyzerá vaša príprava pred sezónou a tréningy počas nej?
Počas zimných mesiacoch mame k dispozícii telocvičňu na základnej škole, kde si chodíme raz týždenne s našimi dorastencami zabehať (zahrať futbal J). Taktiež v priestoroch hasičskej zbrojnice je zriadená  posilňovňa. Je vybavená všetkými základnými posilňovacími strojmi, ktoré sú potrebné pre silový tréning. Aj keď z dôvodu prestavby budovy hasičskej zbrojnice sa momentálne nevyužíva. Snažíme sa trénovať minimálne raz do týždňa, aj keď nie raz sme museli dopĺňať naše družstvo dorastencami kvôli rozcestovaniu a pracovnej vyťaženosti niektorých členov družstva.

Okrem súťaženia ste taktiež organizovali ligové kolo, ktoré bolo jedno z naj v tejto sezóne, ako vyzerá z tvojho pohľadu takáto organizácia a čo to všetko obnáša? Možno skús poradiť menej skúseným načo si dať pri organizovaní takejto súťaže pozor…
Organizácia súťaže je dosť časovo náročná. Vyber termínu je základom. Snažíme sa vybrať vhodný termín súťaže, pričom dbáme na to, aby sa v daný deň nekonala žiadna súťaž. Aj z tohto dôvodu sme mali jednu z najvyšších účasti súťažných družstiev. Minulý rok sa súťaže (ligového kola a zároveň pohára starostu) zúčastnilo spolu 41 družstiev z okresov VT, MI, PO, TV, KS, BJ, SK a HE. Z organizovaním takýchto „väčších“ súťaží máme skúsenosti aj z minulosti, či to bolo krajské kolo PP DHZ, Zemplínsky pohár, alebo kolo Prešovskej okresnej hasičskej ligy (POHL) spojené so súťažou o pohár starostu.  Zorganizovanie takejto športovo spoločenskej akcie si vyžaduje zapojiť do prípravy čo najviac ochotných členov DHZ, ale aj s podporu ostatných organizácií obce. Hlavne si netreba všetko nechať na posledný deň „D“. Netreba nič podceniť. Úpravu ihriska a okolia ihriska riešime v priebehu týždňa. V predvečer súťaže sa za účasti nášho rozhodcu a veliteľa rozmerá a pripraví trať, postaví sa prístrešok na sedenie pre fanušíkov, pripravia sa stánky s občerstvením, vyznačia sa príjazdové cesty na ihrisko. V deň súťaže má každý svoju úlohu dopredu pridelenú a vie čo má robiť, či to je človek zodpovedný za riadenie dopravy pri príchode družstiev, dodávku vody do kade, ozvučenie, moderovanie, prípravu guľášu, občerstvenie. Každý jeden človek v celkovom výsledku hodnotenia súťaže je dôležitý. Dôležité sú samozrejme aj celkové umiestnenia domácich družstiev 🙂 .

Koľko sezón ste už v ZHSL odbehali a prečo ste sa rozhodli vstúpiť k nám do ligy?
Tohtoročná to bude 3 sezóna (ak sa bude konať). Na Zemplínskom pohári nás oslovili či by sme nechceli vstúpiť do ZHSL. Jedným z dôvodnou vstúpiť do tejto ligy bolo zaniknutie našej predošlej ligy, vďaka ktorej sme sa ako víťazi v roku 2014 zúčastnili prvýkrát slovenského súperpohára v Pate.

Váš obľúbený tím v rámci ZHSL ?
Určite sú to dievčatá z Belej. Ale nesmieme zabudnúť aj na mužov z Novosadu, ktorý majú väčšinou stánok vedľa nás.

Ktoré ligové kolo sa ti najviac páčilo v minulej sezóne?
Každé kolo je výnimočne v niečom inom. Výbornú súťaž nevytvára pripravenosť trate, ale samotný súťažiaci a samozrejme diváci. Čiže každé(-á) ligové kolo (súťaž) bola naj. Ale ak hovoríme čisto o trati, tak to bola určite súťaž v Dlhom.

Pokiaľ sa uskutoční sezóna 2020, chystáte nejaké zmeny, či už v družstve, alebo pri organizovaní súťaže?
Zmeny prichádzajú každú chvíľu. Ale ak sa nejaké budú diať, dozviete sa ich zavčasu.

Viem, že sa u vás veľmi dobre pracuje aj s mládežou, môžeš nám prezradiť ako sa venujete mladším, aké družstva mladých hasičov máte a kde s nimi chodíte na súťaže? Prípadne tiež nejakú radu ostatným ako začať pracovať s deťmi?
Na základnej škole mame zriadený krúžok mladých hasičov kde sa každý rok poctivo pripravujú a zdokonaľujú si svoje zručnosti. V zimných mesiacoch sa príprava koná v telocvični na základnej škole, ale ako náhle počasie dovolí tak je príprava presunutá na asfaltovú plochu k požiarnej zbrojnici respektíve na ihrisko pri Topli. Pravdaže ich hodiny nácviku a získané zručnosti je potrebne postupne overiť aj na súťažiach, ktorých sa v rámci kraja zúčastňujeme pravidelne. Súťažné ročníky mladých začíname, ako sa už stalo zvykom, na halových súťažiach v Prešove a Bardejove, kde naši mladí hasiči v silnej konkurencii obsadzujú popredné miesta. Práca s deťmi je z roka na rok ťažšia. Ale zároveň i skutočne zábava. Taktiež mame družstvo starších chlapcov aj dievčat, ktoré nás budú v najbližších rokoch vzorne reprezentovať na pohárových aj postupových súťažiach.


Ďakujem za rozhovor.

Komentáre

Posledné články

KATEGÓRIA MUŽI │ SEZÓNA 2023

 DružstvoBody
1. DHZ Horňa "A"94b
2. DHZ Vtáčkovce91b
3. DHZ Dlhé nad Cirochou87b
4. DHZ Trnava pri Laborci77b
5. DHZ Belá nad Cirochou63b
6.Staré DHZ Staré60b
7.Žbince DHZ Žbince60b
8. DHZ Topoľovka51b
9. DHZ Horňa "B"40b
10. DHZ Vyšná Rybnica35b

KALENDÁR SÚŤAŽÍ

 DátumČasMiesto konania
1.25.06.202310:00Žbince
2.25.06.202314:00Žbince
3.16.07.202310:00Horňa
4.16.07.202314:00Horňa
5.27.08.202310:00Topoľovka
6.27.08.202314:00Topoľovka

Prehliadaním webu súhlasíte s používaním súborov cookie. Zistiť viac.